10+2 KREATÍV JÁTÉKÖTLET AZ ŐSZI NAPOKRA
október 20, 2020 1. ŐSZI FA KÉSZÍTÉSE KÉZLENYOMATOKBÓL
Szuper izgalmas játék, hiszen a gyerekek szeretik az ilyen tevékenységeket. Kenjük be a gyermek tenyerét híg temperával és nyomjuk erősen a papírlapra, amire korábban már felrajzoltuk a fa törzsét és ágait, majd hagyjuk a képet teljesen megszáradni. Ez a tevékenység fejleszti a kreativitást és a szenzoros készségeket.
2. GESZTENYEFIGURÁK KÉSZÍTÉSE
Az egyik legizgalmasabb játék, hiszen már maga a gesztenye szedése is szuper jó móka. A gesztenyéket sokféleképpen felhasználhatjuk (erről majd részletesebben is írok még a hetekben), de én most a gesztenyefigurákat szeretném kiemelni a sorból. A gesztenyéket alaposan tisztítsuk meg, majd egy vékony fúrószál segítségével fúrjuk meg a gesztenyéket azokon a pontokon, ahol majd a fogpiszkáló vagy gyufaszálak illeszkedni fognak egymással. (A fúrást mindenképpen felnőtt végezze!) Az elkészült darabokat dekorálhatjuk mozgó szemekkel, zsenília pálcákkal vagy egyéb őszi termésekkel, mint a makk, makk fedő vagy apróbb falevelek. Ez a tevékenység fejleszti a finommotoros kézügyességet, a szem- kéz koordinációt, kihat a kreativitásra, illetve hat a szenzoros készségekre is.
3. DEKORÁLJUNK FALEVELEKET!
Őszi sétáink során szedjünk össze változatos méretű és formájú faleveleket, majd préseljük ki őket, és dekoráljuk ki temperával vagy akril festékekkel. Ez a tevékenység fejleszti a kreativitást, és a kézügyességet. Íme néhány példa, hogy mire is gondoltam:
4. TERMÉSZET PUZZLE
A kirakó elkészítéséhez szükségünk van egy vastagabb kartonlapra, filctollra és a természetben szedett "kincsekre". Rajzoljuk körbe a "kincseinket", majd adjuk oda a gyermeknek, hogy illessze be őket a megfelelő helyre! A tevékenység fejleszti a térben és síkban való tájékozódást, a finommotoros kézügyességet, a vizuális észlelést, alakfelismerést és a térlátást.
5. FALEVELES VARÁZSLAT - A LEVÉL EREZETE
Szintén egy szuper játék, ami sokféle készséget is fejleszt. Ragasszuk a levelet az asztal lapjára, majd tegyünk rá egy fehér lapot, és kérjük meg a gyermeket, hogy egy zsírkrétával kezdjen el rajta satírozni. (Ha jól dolgoztunk, akkor a lap alatt található levél mintája fog majd kirajzolódni). Ez a tevékenység fejleszti a kreativitást, a kézügyességet, a szenzoros készséget, illetve hat a szem- kéz koordinációra is.
6. KRUMPLINYOMDA
Elkészítése végtelenül egyszerű. Vegyünk elő egy krumplit, vágjuk ketté és vágjuk bele például egy csillag vagy háromszög mintát, a szélein pedig a felesleges krumplit vágjuk le. (Ha kisebb gyermekről van szó, akkor ezt a szülő vagy a vele játszó felnőtt tegye meg.) Ezután a krumpliból kiálló mintát, amit belevágtunk, fessük be vízfestékkel vagy híg temprával, és jó erősen nyomjuk rá a papírra, majd hagyjuk megszáradni. Kis kreativitással sokféle minta megalkodható, és igazi kis remekművek készülhetnek a feladat végére. Ez a tevékenység fejleszti a kreativitást, és a szenzoros készségeket.
7. TEMATIKUS TÁLCA KÉSZÍTÉSE
Abból, amit az őszi sétáink során a gyermekek összegyűjtenek (kövek, madártoll, falevelek, toboz, makk, gesztenye stb.) készíthetünk egy tematikus tálcát, amire kiállíthatjuk ezeket a "kincseket". Ezzel fokozzuk a gyermek érdeklődését a természet iránt, és arra ösztönözzük, hogy ezeket közelebbről is megnézze. Legyen egy nagyító az asztalon, amivel a gyermek a legkisebb részleteket is megfigyelheti. Ez a tevékenység fejleszti a kreativitást, a finommotoros kézügyességet és a szenzoros készségeket.
8. ŐSZI FA MOZAIK
Ehhez a játékhoz szükségünk van ragasztóra, őszi színű krepp papírokra, fehér lapra, vagy kartonra. Vágjuk kisebb darabokra a krepp papírt, majd alkossunk egy fát belőle a papírra. A végeredmény szerintem csodálatos, érdemes őszi dekorációnak megtartani. Ez a tevékenység fejleszti a kreativitást, a finommotoros kézügyességet, és a szem- kéz koordinációs képességet is. Krepp papírok helyett használhatunk mást is, én tavaly például a kihegyezett ceruzák maradványait ragasztottam oda lombkoronának.
9. ŐSZI KÉP PAPÍRGURIGÁKBÓL
Készíthetünk őszi képet kartonpapírból és papírgurigákból is. A gurigákat vágjuk tetszőleges méretre, majd a illesszük őket a kartonpapírra, és egy ragasztópisztoly segítségével ragasszuk fel rá. Ezután a gyerekeknek már csak ki kell festeni, amihez használhatnak temperát vagy vízfestéket is. Ez a tevékenység fejleszti a szem- kéz koordinációt, a finommotoros kézügyességet, a kreativitást, és a szenzoros képességet.
10. MAGMOZAIK
Ehhez a feladathoz szükségünk van kartonlapra, ragasztóra, és többféle magra, mint például a kukorica, a borsó, a lencse, a csicseriborsó vagy a különféle babok is jók lehetnek. A kartonlapra ceruzával rajzoljuk meg a mozaik vázlatát, ragasztózzuk be a papírt, majd kérjük meg a gyermeket, hogy rakja ki a magokból a képet. Nagyon izgalmas feladat, a gyerekek nagyon szokták szeretni. Ez a tevékenység fejleszti a finommotoros kézügyességet, a képzelőerőt, a kreativitást és a szenzoros készségeket.
10+1 HALLOWEEN TÖKLÁMPÁS RIZSSZEMEKBŐL
Egy üres, nagyobb szájú műanyag flakonra vagy üvegre (ha nagyobb a gyermek), rajzoljuk rá a töklámpást, majd a rizsszemeket ételfestékkel színezzük meg narancssárgára. Ezt a piros és a citromsárga színekből tudjuk kikeverni. Miután teljesen megszáradtak, tegyük egy mélyebb tálba, majd adjuk oda a gyermeknek a flakonnal együtt. A rizsszemeket beletöltheti kézzel, de kanállal is. Ez a tevékenység fejleszti a finommotoros képességeket, a kreativitást, a szem- kéz koordinációt és a színfelismerést.
10+2 FALEVÉL ÁLLATOK KÉSZÍTÉSE
Az összegyűjtött faleveket préseljük ki, és utána különböző állatok képeit is elkészíthetjük belőlük. Fehér lapra ragasszuk rá a faleveleket, majd egy fekete filctoll vagy toll segítségével készítsünk állatokat a felragasztott levelekből. Ez a tevékenység fejleszti a kreativitást, a gondolkodást, a kézügyességet, illetve a szem- és kéz kooordináció, illetve a szenzoros képességet is. Az állatok szemeit akár mozgó szemekkel is dekorálhatjuk. Íme néhány példa, milyen állatokat készíthetünk:
0 Comments