­
A PUZZLE JÓTÉKONY HATÁSAI | JÁTÉKAJÁNLÓ - JÁTÉKOS GYERMEKKOR1

A PUZZLE JÓTÉKONY HATÁSAI | JÁTÉKAJÁNLÓ

április 03, 2020


Tudtátok, hogy mennyi mindent fejleszt a puzzle!?
A kirakós játékok alapvetően a gyerekek szem-kéz koordinációját, logikai gondolkodását vizuális, összpontosító képességeit és képzelőerejét fejlesztik. Segítenek a formák, színek helyes felismerésében, és újabb ismereteket taníthatunk meg a kicsiknek, mint pl. az állatneveket, színeket, számokat vagy a növények fajtáit.

A puzzle egy olyan univerzális játék, amely észrevétlenül ugyan, de nagyon sok képességet fejleszt, ilyenek például:
- tájékozódás térben és síkban
- monotóniatűrés
- figyelem
- finommotoros kézügyesség
- vizuális észlelés, alakfelismerés
- kitartás, feladattudat
- kudarctűrés
- térlátás

A gyártók feltüntetik a dobozon, hogy milyen korosztályú gyerekeknek szánják a játékot, de ezt inkább tekintsük irányadónak. Vannak gyerekek, akik korábban kezdenek el a kirakóssal foglalkozni, mások később.
Az első puzzle ne álljon 6-10 elemnél többől, és lehetőleg „fogós puzzle” legyen. A 3 éves korú gyerekek szülői segítséggel már nagyon ügyesen ki tudják rakni a 24-36 darabos kirakókat.
Azt, hogy egy gyermek melyik életkorban hány darabos puzzle-t tud kirakni, az nagyban függ a gyermek képességeitől. 

Eleinte segítsünk sokat a gyerekeknek, amíg rá nem éreznek a játék lényegére. Később már arra figyeljünk, hogy éppen csak annyit segítsünk nekik, mint amennyire szükségük van rá. Figyeljünk oda arra is, hogy a kudarcok miatt ne menjen el a gyerek kedve a játéktól. Ne válasszunk nekik túl nehéz kirakót, illetve kezdetben ne álljon túl sok darabból. Eleinte legyen a gyermek számára csábító a kép, amit majd ki kell raknia. (pl. kedvenc mesehős, kedvenc állat, kedvenc autó stb.).

Vannak gyerekek, akik nem szívesen puzzle-oznak. Ilyenkor érdemes mérlegelni, hogy nem-e azzal vettük el a kisgyerek kedvét, hogy túl bonyolult, képességeit meghaladó játékot adtunk a kezébe. Ha igen, akkor válasszunk egyszerűbbet, amivel meghozzuk számára a kezdeti sikerélményt, magabiztosságot és próbálkozzunk újra.

A következőt tehetjük, ha a gyereknek mégis nehezen megy a kirakás:
Kirakjuk az összes puzzle-t, majd tetszés szerint egy elemet ezek közül kiemelünk, és megkérjük a gyereket, hogy tegye vissza. Következő alkalommal kettő elemet veszünk ki, amit vissza kell helyeznie, majd legközelebb már hármat, négyet, stb., azaz visszafelé haladunk.
(FORRÁS: Kölöknet) 


Bővebb ötletekért és játéktippekért kövessétek az INSTAGRAM oldalunkat!
 Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is, vagy írd meg kommentbe!

Purda Ági

TALÁN EZEK IS TETSZENEK MAJD

0 Comments